صفحه اصلی | اسناد | پلنوم سوم کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران برگزار شد

پلنوم سوم کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران برگزار شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پلنوم سوم کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران برگزار شد

سومین پلنوم کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران منتخب کنگره دوازدهم در روز شنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۶ برابر با ۲۶ اوت ۲۰۱۷ برگزار گردید. در این پلنوم اعضای کمیته مرکزی کومه له نیز به عنوان ناظر دعوت شده بودند. بخش اول مباحث این نشست به گزارش سیاسی کمیته اجرایی و سپس گزارش تشکیلاتی کمیته ها و ارگانهای مختلف تشکیلاتی حزب به پلنوم و بررسی این گزارش ها اختصاص یافت.

گزارش سیاسی با نگاهی به مهمترین تحولات در اوضاع جهان و منطقه به اوضاع سیاسی ایران و موقعیت رژیم جمهوری اسلامی پرداخت    . در این نشست بر تناقضات سیاست های حمایت گرایانه دولت ترامپ از سرمایه ها و صنایع داخلی با نیاز کمپانی های چند ملیتی و نهادهای مالی جهان به گسترش تجارت آزاد بر متن تداوم بحران جهانی اشاره گردید و محدودیت های دولت آمریکا در مقابله با ادامه روند رو به افول قدرت اقتصادی این کشور را به عنوان عامل اصلی تضعیف نقش رهبری آن در کانون های بحرانی جهان مورد تأکید قرار داد.

همچنین در این نشست تازه ترین تحولات در صحنه سیاسی عراق بعد از پیروزی نظامی بر داعش و بازپس گیری موصل مورد بحث قرار گرفت. از آنجا که عراق پس از سقوط  رژیم صدام و  تحت حاکمیت جریان مذهبی شیعه نتوانسه است "خطر" تجزیه  را از سر دور کند. اکنون شواهد نشان می دهد که تلاش هایی از جانب این نیروهای سیاسی حاکم در جریان است که به هویت ناسیونالیسم عربی برای یکپارچه نگاه داشتن عراق پناه ببرند. از این طریق می خواهند عرب سنی و شیعه را به هم نزدیک کنند. پشت پرده این تلاش ها آمریکا و عربستان قرار دارند و این بخشی از تلاش های آمریکا و متحدین آن برای کنترل دخالتگری های جمهوری اسلامی در عراق است.

 

در گزارش سیاسی کمیته اجر ایی به پلنوم دیدارهای اخیر هیئت های نظامی و امنیتی رژیم جمهوری اسلامی با دولت ترکیه مورد توجه قرار گرفت. مقابله با تحرک نیروهای پ. ک .ک در مرزها، نگرانی از احتمال تثبیت کانتون های خودگردان و گسترش همکاری های نظامی آمریکا با نیروهای سیاسی حاکم در کردستان سوریه، نگرانی از حضور نیروهای حشد شعبی در برخی از مناطق مرزی عراق با سوریه،  دولت ترکیه را بسوی برخی همکاری های موضعی با رژیم اسلامی ایران سوق داده است. همچنین دشمنی رژیم جمهوری اسلامی با برگزاری رفراندم و حق بدون چون و چرای استقلال کردستان، سیاست دغلکارانه  دولت ترکیه در قبال این رفراندوم و زمینه چینی برای ممانعت در انجام آن، بخش دیگری از موضوعات مورد مذاکره مقامات امنیتی و نظامی دو طرف بوده است. دولت ترکیه اگرچه امروز بر سر برخی مسائل منطقه ای با آمریکا و ناتو اختلاف پیدا کرده است با اینحال به قیمت همکاری های موضعی و تاکتیکی با رژیم اسلامی، همکاری ها و منافع استراتژیک خود با آمریکا و اروپا را به مخاطره نمی اندازد.

 در گزارش سیاسی کمیته اجرایی به نشست کمیته مرکزی در مورد اوضاع سیاسی ایران به تداوم رکود اقتصادی و بحران انباشت سرمایه  و بیکاری و فقر و فلاکت اقتصادی گسترده  به عنوان مهمتری چالش رژیم اسلامی تأکید شد. در این شرایط ناتوانی جناح های مختلف حکومتی در مقابله با این بحران ها، و اختلاف بر سر چگونگی مقابله با بحران ایدئولوژیک رژیم اسلامی و روند رو به گسترش رویگردانی از مذهب و قوانین اسلامی و بویژه گسترش جنبش مقاومت زنان در مقابل سیاست های زن ستیزانه رژیم که به پهنای ایران در جریان است و شیوه مقابله با دیگر جنبش های اعتراضی، چگونگی مقابله با تشدید فشارهای دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن، کشمکش جناح های حکومتی را تشدید کرده است.

پلنوم کمیته مرکزی با توجه به درماندگی رژیم در پاسخگویی به مطالبات عاجل کارگران ادامه روند رو به گسترش اعتراضات کارگری را اجتناب ناپذیر دانست. با توجه به اینکه جنبش کارگری ایران در شرایط کنونی از ستون های اصلی پیشروی خود مانند تشکل های توده ای و طبقاتی مستقل از دولت و تحزب یابی فعالان و رهبران خود محروم است، تلاش برای شکل دادن و هدایت اعتراضات جاری و جنبش مطالباتی کارگران از طریق دخالت در این مبارزات و افشای پیگیر سیاست ها و تضییقاتی که توسط کارفرمایان و دولت علیه بخش های مختلف طبقه کارگر اعمال می شود و انعکاس گسترده اخبار اعتصابات و مبارزات کارگری همچنان از اهمیت برخوردار است. اگر حزب کمونیست ایران  در جهت گیری های تبلیغی حزب پیگیرانه  بر اهمیت مبارزات جاری کارگران تأکید می کند و این مبارزات را تنها و تنها با معیار خواسته های بلاواسطه و صنفی ای که کارگران در یک مبارزه معین مطرح می کنند نمی سنجد، بلکه  برای هر تک مبارزه ای که کارگران برای دریافت دستمزدهای های معوقه و یا خواسته های ولو جزئی برای بهبود زندگی خود برپا می کنند اهمیت قائل است، اساسا به خاطر نقشی است که این مبارزات در رشد آگاهی طبقاتی و تکامل مبارزات و تشکل یابی کارگران دارند.

در پایان مباحث سیاسی، پلنوم نظر به تداوم و تشدید کشمکش جناح های حکومتی و تشدید فشارهای دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن بر رژیم اسلامی بر چند جهت گیری تبلیغی تأکید کرد. با توجه به نفوذی که اصلاح طلبان حکومتی در میان اساتید دانشگاهها و طیف نسبتا وسیعی از فرهنگیان و به اصلاح روشنفکران جامعه دارند و با توجه به نقش رسانه ها و مطبوعات وابسته به این جریان در دامن زدن به توهم و خوشباوری نسبت به وعده و وعیدهای دولت روحانی نباید گذاشت کارگران و مردم زحمتکش و محروم جامعه برای رسیدن به خواسته هایشان به هیچ کدام از جناح های حکومتی امید ببندند. این خطر را نباید دست کم گرفت. از طرف دیگر نباید گذاشت هیچ درجه از فشار آمریکا و متحدین منطقه ای آن علیه رژیم باعث شود که مردم به دام ناسیونالیسم ایرانی بیفتند و در مبارزه برای به زیر کشیدن رژیم اسلامی به احتیاط و محافظه کاری روی بیاورند. اگر داعش با حمایت عربستان سعودی در تهران مردم بی دفاع را طعمه جنایت خود می کند، برای پایان دادن به این نوع نگرانی ها باید مبارزه برای فراهم کردن ملزومات سرنگونی انقلابی رژیم را تشدید کرد، چون همه این نوع خطرات و نگرانی ها محصول سیاست ها و تداوم حاکمیت همین رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی هستند. در همانحال نباید گذاشت که مردم به دخالت قدرت های خارجی دل ببندند. باید ماهیت سرمایه دارانه و ارتجاعی نزاع رژیم با آمریکا و حکومت های ارتجاعی منطقه و بی ربطی این کشمکش ها با منافع مردم منطقه را روشن ساخت.

 

پلنوم در بخش گزارش تشکیلاتی، گزارش فعالیت های کمیته تشکیلات داخل، تشکیلات خارج از کشور حزب، نشریات حزبی، شبکه تلویزیون و رادیو حزب، دفتر روابط بین المللی را مورد بحث قرار داد و ضمن انتقاد از کمبودها بر جهت گیری فعالیت آینده این ارگاها تأکید کرد. نشست کمیته مرکزی در مبحث مربوط به تقسیم کار و آرایش درونی کمیته مرکزی، کمیته ها و ارگان های مختلف تشکیلاتی را ترمیم و یا در جای خود ابقا نمود.

پلنوم در بخش پایانی کار خود و بعد از رسیدگی به قرارهای پیشنهادی، بمنظور هدایت فعالیت های سیاسی و تشکیلاتی حزب در فاصله دو پلنوم، کمیته اجرائی مرکب از هفت تن از اعضای کمیته مرکزی حزب، رفقا: خسرو بوکانی، رئوف پرستار، نصرت تیمورزاده، حسن شمسی، محمود قهرمانی، ابراهیم علیزاده و صلاح مازوجی را انتخاب نمود.

کمیته اجرایی حزب کمونیست ایران

 

شهریور ۱۳۹۶

س‍پتامبر ۲۰۱۷

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0